Sękacz

Sękacz to ciasto, które stanowi dumę regionu. Podobno pierwszego sękacza upieczono w Berżnikach koło Sejn z okazji przyjazdu królowej Bony, od tamtej pory ciasto regularnie gościło na Wawelskim stole.

Sposób przyrządzania sękacza jest specyficzny. Powstaje on w specjalnym palenisku, nad którym unosi się obracany walec, nakłada się na niego kolejne warstwy ciasta, a te zastygając formują efektowne sęki.

Składniki:

- 40 świeżych jajek,

- 1 litr kwaśnej śmietany,

- 1 kilogram mąki,

- 1 kilogram cukru,

- 1 kilogram masła,

- 2 cytryny, sok

- 4 cukry waniliowe,

- 2-3 dowolne zapachy, aromaty. 

 

Masło należy utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, do rozpuszczenia. Następnie dodać żółtka jajek, a oddzielone białko odstawić. Oddzielając białka można podzielić je na 4-6 oddzielnych porcji, będzie to potrzebne później, gdy na tyle samo porcji zostanie rozdzielone ciasto.

Do masy należy powoli dosypywać mąkę i mieszać aż do uzyskania jednorodnej masy. Następnie dodać śmietanę, masło i ucierać.

Białko oraz masę ciasta podzielić na 4-6 porcji. Każdą porcję białka ubijamy tuż przed dodaniem do porcji ciasta, to nada ciastu puszystości.

Przygotowanie i upieczenie sękacza z 40 jaj zajmuje około 5 godzin, w tym ponad 3 godziny spędzone przy kręceniu wałka na ogniu. Wałek ma wymiary 45cm wysokości i średnice 7,5cm oraz 15cm. Najpierw owijamy go pergaminem lub papierem do pieczenia i smarujemy masłem. Następnie owijamy sznurkiem bawełnianym i nagrzewamy przy ogniu, aby jego powierzchnia była gorąca.

Następnie wylewamy ciasto na blachę i po jego ogrzaniu nalewamy na wałek, tak aby stworzyć cienką warstwę którą lekko zapiekamy. Gdy temperatura jest za wysoka należy wałek odsunąć od ognia.

Dalej kręcimy wałkiem i po lekkim stężeniu masy nalewamy kolejne warstwy odpowiednio dobierając technikę kręcenia wałkiem.

Dalej kolejne warstwy zapiekamy i polewamy oraz kręcimy tworząc zalążki kolców.

Następnie sękacz na wałku odstawiamy na stojak do suszenia i stężenia w pozycji poziomej. Ciasto z wałka zdejmujemy po około 10 godzinach, pociągając za pozostawiony koniec sznurka z szerszej strony.