Kiszka ziemniaczana

Kiszka ziemniaczana to bardzo proste i pyszne danie, niezwykle popularne w regionie Sejneńszczyzny. Idealna kiszka jest aromatyczna, jędrna i doskonale zarumieniona. Jej wyjątkowy smak wynika z połączenia pysznych lokalnych ziemniaków i kiszki wieprzowej. Tarte ziemniaki łączy się z kaszą i przyprawami i nadziewa tym oczyszczone, wieprzowe jelito.

Składniki:

- 0.5 kg oczyszczonego jelita,

- 30 dag chudego wędzonego boczku

- 30 dag słoniny.

- pieprz czarny,

- rozmaryn suszony,

- sól,

- ziemniaki (ok. 3 kg),

- 3 średnie cebule,

- 4 jaja.

 

Słoninę kroi się w kostkę i podsmaża. Gotowe skwarki należy oddzielić od tłuszczu. Następnie pokroić boczek również w drobną kostkę. Ziemniaki ścieramy, dodajemy do nich odrobinę oleju, startą cebulę, skwarki ze słoniny i boczek, jaja i przyprawy do smaku. Dokładnie mieszamy. Powinna wyjść gęsta, płynna masa.

Kluczową dla tego przepisu sprawą jest zakupienie jelita na wędliny – można je dostać w każdej masarni

Wypłukane jelita dzielimy na kawałki o długości około 30 cm. Wiążemy je dokładnie bawełnianym sznurkiem z jednej strony. Do otworu z drugiej strony wkładamy lejek o szerokim otworze, a następnie podciągamy jelito tak, aby lejek sięgał zawiązanego końca. Jelito wypełniamy jedynie do jednej trzeciej grubości.

(Podczas gotowania kiszka zwiększy objętość i jeśli nałożymy za dużo nadzienia, jelito pęknie. Napełnione masą ziemniaczaną jelito wiążemy z drugiej strony. Przed gotowaniem, kiszkę należy nakłuć w kilku miejscach wykałaczką).

Parzymy kiszkę przez około 1,5 godziny w wodzie o temperaturze 90 °C Przed podaniem wkładamy kiszkę do piekarnika i zrumieniamy.