Przysmaki regionu

Sękacz

Sękacz to ciasto, które stanowi dumę regionu. Podobno pierwszego sękacza upieczono w Berżnikach koło Sejn z okazji przyjazdu królowej Bony, od tamtej pory ciasto regularnie gościło na Wawelskim stole.

Sposób przyrządzania sękacza jest specyficzny. Powstaje on w specjalnym palenisku, nad którym unosi się obracany walec, nakłada się na niego kolejne warstwy ciasta, a te zastygając formują efektowne sęki.

Czytaj dalej +

Soczewiaki

Soczewiaki to rodzaj pierogów z nadzieniem z soczewicy i skwarek. Dawniej był to syty posiłek sporządzany przez gospodynię dla ciężko pracujących na roli domowników. Obecnie serwowane jest głównie na Sejneńszczyźnie i ciężko jest je spotkać w menu innych regionów. Soczewiaki przyrządzone według tradycyjnych receptur.

Czytaj dalej +

Bliny

Bliny to tradycyjne danie również kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej. W Sejnach jednak istnieją unikalne receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niegdyś bliny spożywane były między innymi w tygodniu ostatkowym przed Wielkim Postem, współcześnie serwowane są przez cały rok.

Czytaj dalej +

Kiszka ziemniaczana

Kiszka ziemniaczana to bardzo proste i pyszne danie, niezwykle popularne w regionie Sejneńszczyzny. Idealna kiszka jest aromatyczna, jędrna i doskonale zarumieniona. Jej wyjątkowy smak wynika z połączenia pysznych lokalnych ziemniaków i kiszki wieprzowej. Tarte ziemniaki łączy się z kaszą i przyprawami i nadziewa tym oczyszczone, wieprzowe jelito.

Czytaj dalej +