O Sejneńszczyźnie

Babka ziemniaczana

Babka ziemniaczana nazywana jest również babką kartoflaną. Znana jest od czasów sowieckich. Pieczono ją wówczas przez kilka godzin w żeliwnych piecach, co nadawało jej niepowtarzalny smak, zapach i konsystencję. Babka ziemniaczana to bardzo proste i szybkie w przygotowaniu danie.

Czytaj dalej +

Bliny

Bliny to tradycyjne danie również kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej. W Sejnach jednak istnieją unikalne receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niegdyś bliny spożywane były między innymi w tygodniu ostatkowym przed Wielkim Postem, współcześnie serwowane są przez cały rok.

Czytaj dalej +

Historia regionu

Region Sejneńszczyzny swoją urozmaiconą rzeźbę terenu zawdzięcza ostatniemu zlodowaceniu skandynawskiemu – Wisły i ostatniemu jego stadiałowi – głównemu, który miał miejsce około 12 tys. Lat temu. Czoło lądolodu na kilkaset lat zatrzymało się na linii Bryzgiel – Krusznik – Pogorzelec – Giby – Berżniki rzeźbiąc głębokie rynny. Następnie proces ocieplania spowodował powstanie przeróżnych form, jak np. Moreny, kemy, tarasy kemowe, w które Sejneńszczyzna jest bardzo bogata. Utworzyła się dolina Niemna, Czarna Hańcza oraz jej słynny dopływ Znany dziś jako Marycha.

Czytaj dalej +

Kartacze

Kartacze to tradycyjne danie Podlasia, choć np. na Warmii również uważa się je za specjał regionu. Znawcy twierdzą, że kartacze to nic innego jak litewskie cepeliny. Być może w każdym stwierdzeniu jest jakaś racja, ale najważniejsze jest, że są zdecydowanie pyszne i unikalne dla każdej gospodyni. Ich przygotowanie jest dość pracochłonne i zajmuje trochę czasu.

Czytaj dalej +