Krasnopol

Krasnopol

Krasnopol jest gminą wiejską o powierzchni 171,63km2, przy liczbie ludności kalkulowanej na 3,854. Został założony w 1770 roku przez Macieja Eysmonta - ówczesnego gubernatora szczeberskiego i miał stać się ośrodkiem  utworzonego wówczas klucza pomorskiego. Wykarczowany teren podzielony został na place i trzy pola, a w środku wytyczono rynek. Do dnia dzisiejszego Krasnopol zachował układ w postaci obszernego rynku w centrum, z którego wybiega pięć różnych ulic. Na ulicach gminy można spotkać wiele zabytkowych, drewnianych domów oraz zabudowań inwentarskich, które doskonale komponują się z pejzażem otaczających je pól i łąk. Do bardziej uznanych zabytków należy przede wszystkim kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Imponujący budynek  zbudowany został w 1862 roku i przedstawia styl klasyczny, jednonawowy z wieżą o wysokości 13m. Ciekawym obiektem jest również budynek dawnej stolarni z wiatrakiem na dachu, w dawnych czasach napędzał on urządzenia warsztatu, oraz daszek nad studnią z 1941 roku.

Główne zajęcie dochodowe mieszkańców to rolnictwo. Bogactwo krajobrazów o dużej liczbie jezior i rzek sprawia, że jest to również doskonały obszar turystyczny i agroturystyczny.

Na terenie gminy znajduje się piętnaście jezior zaliczanych do pierwszej i drugiej klasy czystości wód. Do przykładowych należą: Białe, Płaskie, Długie, Szejpiszki. Spora część gminy to teren Wigierskiego Parku Narodowego. Nad rzeką Marychą można spotkać bobry, amatorzy wędkarstwa na pewno ucieszy informacja o różnorodności gatunków ryb obecnych w okolicznych zbiornikach, a bogate w runo lasy oferują zachęcają grzybiarzy i zbieraczy jagód.