Giby

Kościół  św. Anny w Gibach

Giby to piękna, niewielka gmina wiejska położona w północno-wschodniej części województwa podlaskiego. Jej powierzchnia wynosi 323,57 hektarów, należy do niej 27 sołectw, a liczba ludności to 2,952. Gmina od północy graniczy z gminą Sejny, od wschodu z Republiką Białorusi, od południa z gminą Płaska, a od zachodu z gminami Krasnopol i Nowinka.

Dawniej nazywała się Heret, od jeziora Heret - obecnie Gieret. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi już z 1594 roku. Została założona przez osaczników, którzy opiekowali się puszczą królewską. O tak starym rodowodzie mieszkańców Gib świadczą nazwiska, zanotowane w rejestrach osoczników z XVI wieku, np. Jędruczuk, Jakubowicz, Łucznik.

Przewaga obszarów leśnych z dużą liczbą jezior, malowniczymi krajobrazami sprawia, że gmina stawia na turystykę i agroturystykę. Mieszkańcy aktywnie dbają o rozwój oferty turystycznej, w gminie są już sauny, banie, wypożyczalnie sprzętu sportowego, stadnina koni.

Ponadto, odwiedzający mogą podziwiać zabytkowe obiekty, takie jak Molenna Staroobrządkowców z 1912 roku, gdzie obecnie mieści się Kościół pod wezwaniem Św. Anny. Ciekawym zabytkiem jest Cerkiew Prawosławna z dziewiętnastego wieku w Karolinie. Dodatkowo We wsiach Giby, Posejnele, Daniłowce, Pogorzelec oraz Sarnetki zachowały się drewniane chałupy z przełomu XIX i XX wieku.