Miejscowości

Krasnogruda

Krasnogruda to niewielka wieś leżąca nad jeziorem Hołny tuż przy granicy z Litwą. W latach 1975 – 1998 należała do województwa suwalskiego. We wsi znajduje się dworek z końca XVII wieku - dawna siedziba Macieja Eysmonta - fundatora kościoła w Żegarach. Krasnogruda jest sławna z powodu Czesława Miłosza, który spędzał tu wakacje w latach trzydziestych. Słynny dworek w Kasnogrudzie należał do jego ciotek Gabrieli Lipskiej i Janiny Nimentowskiej. Czerpał tu natchnienie i w otoczeniu pięknych krajobrazów stworzył kilka znanych wierszy. 

Czytaj dalej +

Berżniki

Berżniki to niewielka miejscowość położona przy drogowym przejściu granicznym z Litwą. Liczba ludności to zaledwie 320 osób. Najstarsze dane dotyczące miejscowości pochodzą z pierwszej połowy XV wieku. Założone zostało w latach 1547 – 1557 przez królową Bonę, a w 1559 przyznane mu nawet zostały prawa miejskie. Pomimo niewielkiego rozmiary jest tu kilka znaczących zabytków, do których należą: drewniany Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP z 1819 roku; dzwonnica; pomnik ku czci 20 Polaków straconych przez hitlerowców  w 1944 roku; oraz ciekawe kaplice.  

Czytaj dalej +

Karolin

Karolin to maleńka wieś w powiecie sejneńskim, w gminie Giby. Mieszka tu około 112 osób. Nazwa Karolin pochodzi od imienia ukochanej żony Ludwika Skąpsiego, który w 1796 roku założył tu swój folwark. Karolin znany jest również pod nazwą  Pokrowsk – tak nazwali miejscowość w 1842 Rosjanie staroobrzędowcy , którzy otrzymali przynależne grunty po powstaniu listopadowym. Z ich inicjatywy powstał tu istniejący do dziś piękny zabytek, mianowicie cerkiew pod wezwaniem Przenajświętszej Bogurodzicy Opiekunki.

Czytaj dalej +
Izba Regionalna w Zelwie

Zelwa

Wieś Zelwa leży w gminie Giby i zamieszkuje ją około 226 osób. Wieś jest przepięknie położona pomiędzy rzeką Marychą a brzegiem jeziora Zelwa. Obecnie do wsi Zelwa włączona jest również niewielka osada Kiece leżąca po przeciwnej stronie rzeki.

Czytaj dalej +