Jezioro Pomorze

Jezioro Pomorze położone jest w niewielkiej miejscowości Giby, na południowy wschód od Sejn. Swoim kształtem przypomina trójkąt o powierzchni 295 ha, długość to 4,4 km, szerokość 1,4 km, a  maksymalna głębokość wynosi 23,5 m. Przez Pomorze przepływa rzeka Marycha, która wpadając od północy odprowadza wody z jeziora Kunis oraz siedmiu innych jezior.

Akwen zaliczany jest do pierwszej klasy czystości wód, jedynie podczas zakwitu fitoplanktonu jej przezroczystość spada.

Linię brzegową jeziora Pomorze porastają przepiękne lasy sosnowe.  Roślinność wynurzona nie jest zbyt bujna, składa się przede wszystkim z trzciny pospolitej i pałki wąskolistnej. Bardziej urozmaicona jest natomiast roślinność zanurzona jak moczarka kanadyjska, rdestnica, wywłócznik i rogatek, tworząca miejscami przepiękne podwodne łąki.

Ponadto, zbiornik stanowi wymarzone miejsce dla wędkarzy. Zamieszkany jest przez dorodne, kilogramowe okonie, kilogramowe płocie i 3 - 4- kilogramowe leszcze, które najlepiej łowić na 9 - 12 metrach. Imponujące rozmiary osiąga tu również lin.

Pobyt wędkarski nad Jeziorem Pomorze można również połączyć z wypoczynkiem aktywnym. W pobliskich ośrodkach można skorzystać z atrakcji tj. pływanie kajakiem, łódką lub rowerem wodnym.