Jezioro Hołny

Jezioro Hołny

Przepiękna okolica wokół jeziora Hołny przyciąga wielu odwiedzających. To przede wszystkim ostoja ciszy i spokoju, gdzie można w pełni cieszyć się odpoczynkiem i uciec od zgiełku miasta. Szczególnym potwierdzeniem tego stwierdzenia jest fakt objęcia jeziora strefą ciszy.

Jezioro położone jest na Pojezierzu Litewskim, a główne miejscowości nadbrzeżne to Sejny, Hołny Majera, Ogrodniki oraz Krasnoruda. Powierzchnia Hołny to jedynie 1,58 km2, jego długość sięga 3,4 km, szerokość 0,8 km, a głębokość maksymalna osiąga 15 m. Pomimo niewielkich rozmiarów, zbiornik posiada wiele walorów przyrodniczych oraz krajobrazowych.  Bardzo interesujący i nietypowy jest chociażby jego kształt. Poziomy rzut na lustro jeziora przypomina maczugę, ułożoną w linii północ-południe. Zawdzięcza to swojej historii jeziora polodowcowego, które zazwyczaj bywają długie, wąskie i kręte.

Wody akwenu określane są na drugą klasę czystości, a w klasyfikacji rybackiej należy do grupy leszczowej. Jezioro stanowi świetne łowisko ryb karpiowatych, leszcza i płoci, z ryb drapieżnych dominuje szczupak. Warto jeszcze raz podkreślić, że miejsce to jest idyllą dla szukających kontaktu z naturą. Brzegi jeziora w 80 procentach są niedostępne i pokryte zwartą roślinnością złożoną z trzcin i sitowia. Jezioro leży w całkowitej izolacji od wielkiego przemysłu, przy granicy z Litwą, w sąsiedztwie z niszą turystyczną.