Jezioro Gaładuś

Jezioro Gaładuś

Jezioro Gaładuś uznawane jest za jeden z najpiękniejszych akwenów ziemi sejneńskiej. Jest drugim pod względem wielkości jeziorem Suwalszczyzny. Powierzchnia zbiornika wynosi 7,29 km2, w tym 5,60 km2 mieści się w Polsce, ponieważ część dosięga Republiki Litewskiej w rejonie Łoździejskim. Pozostałe wymiary jeziora to aż 10,6 km długości, co sprawia, że niemożliwe jest zaobserwowanie całego jeziora z jednego punktu; 1,5 km szerokości oraz nawet 54,8 m maksymalnej głębokości.

Gaładuś bez wątpienia przyciąga swoim pięknem i sprawia, że ogromna liczba osób wraca co roku, aby rozkoszować się idealnym wypoczynkiem. Podczas wakacji lub weekendu liczba kwater agroturystycznych usytuowanych w okolicy pozwala na bezproblemową organizację noclegu.
Sam zbiornik jest stosunkowo czysty z wodą drugiej klasy, z tendencją w kierunku pierwszej. Odwiedzający mogą cieszyć się czystym piaskiem, bez wodorostów na dnie jeziora. Zdumiewający jest także krajobraz wokół jeziora o wysokich brzegach, rzadko porośniętych drzewami. Dodatkowo, jezioro przecina linia graniczna z Litwą, co jest doskonałą okazją do zorganizowania ciekawej wycieczki.

Polecamy trasę rowerową wokół jeziora Gaładuś - więcej