Jeziora i rzeki

Jezioro Gieret w Gibach

Jezioro Gieret

Jezioro Gieret znane jest również pod nazwą Heret – tak nazywali je kiedyś mieszkańcy nadbrzeżnej wsi. Obecna nazwa prawdopodobnie pochodzi z języka litewskiego i oznacza „leśne jezioro“. W pobliżu znajduje się wieś Giby, nad brzegiem południowym - wieś Giby II, a na północy Stara Wieś. Powierzchnia jeziora wynosi 67 ha, jego długość to 1,7 km, a szerokość 400 m. Maksymalnie osiąga ono do 17 m głębokości. Gieret jest pięknie położone w szeregu innych jezior połączonych przez rzeki w jeden system wodny. Do systemu wodnego należą również: Wierśnie, Okuniewo, Jezioro Białe.

Czytaj dalej +

Jezioro Boksze

Jezioro Boksze pierwotnie znane było jako Czarne Sejwy. Obecna nazwa pochodzi od nazwy miejscowości Boksze, przy której leży i wywodzi się od jej założycieli, rodu osaczników Bokszewiczów. Przez wzgląd na swój rynnowo-wytopiskowy charakter, jezioro tworzy dwa polsa rozdzielone przewężeniem. Północna część bywa lokalnie nazywana Jeziorem Czarnym. Łączna powierzchnia zbiorników zajmuje 97,5 hektarów, przy średniej głębokości 6,5m, a maksymalnej nawet 22m. Długość wynosi 27,5km przy szerokości od 200 do 500m.

Czytaj dalej +

Jezioro Sejny

Jezioro Sejny to dość spory akwen o powierzchni zajmującej 64,30 hektarów. W najgłębszym punkcie sięga ono 3,8m. Maksymalna długość sięga 2150m przy szerokości 500m. Część zbiornika znajduje się również na terenie Republiki Litewskiej. Na południowy wschód od jeziora leży miasto Sejny i wieś Kolonia Sejny. Największym dopływem jest rzeka Marycha, która przepływa od północnego zachodu. Do mniejszych dopływów należą również dopływ spod Radziuszek, Gryszkańc oraz dopływ bez nazwy, płynący wzdłuż drogi Sejny-Suwałki.

Czytaj dalej +

Jezioro Klejwy

Jezioro Klejwy jest niewielkim zbiornikiem zajmującym powierzchnię 12,5 hektarów. Wyróżniają się za to znaczną głębokością maksymalną, która sięga 30,2m. Jego długość dochodzi do 680m, a szerokość do 260m. W pobliżu znajduje się miejscowość Krasnopol. Klejwoci – jak nazywano je wcześniej jest jakby przedłużeniem pobliskiego jeziora Szejpiszki.

Czytaj dalej +