Skansen wsi w Puńsku

W 1986 roku zbudowany został Skansen w Puńsku, który obecnie stanowi podstawową atrakcję tego miasta. Znajduje się on zaledwie 0,5km od centrum, zaraz przed wjazdem do miejscowości. Pomysł stworzenia w Puńsku muzeum na wolnym powietrzu narodziła się w 1986 roku.
Skansen pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i  jest okazałą zagrodą składającą się z poszczególnych drewnianych budynków: chałupa, spichlerz, budynek inwentarski, stodoła, jest również studnia z żurawiem.
Przy pomocy środków unijnych stodołę wykorzystano do stworzenia teatru stodolnego, w którym odbywają się sztuki słynne na całą okolicę, jak również i Litwę. Odbywają się tu również koncerty muzyki ludowej i inne uroczystości okolicznościowe.
W pozostałych budynkach można znaleźć ciekawe eksponaty narzędzi pracy i użytku domowego wykorzystywane przez ówczesnych mieszkańców do uprawy roli, takie jak widły, cepy do młócenia zboża, nosiłki, siekacze, sierpy.
Warto jeszcze dodać, że skansen w Puńsku zdobył nagrodę w konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.