Bazylika w Sejnach

Bazylika Sejneńska

Kościół Sejneński liczy już sobie czterysta lat i należy do tych szczęśliwie zachowanych zabytków, które przetrwały burze dziejowe. Znaleźć tu można elementy stylu renesansowego, rokokowego, klasycystycznego, a najwięcej baroku. Obecnie Kościół podniesiony jest do rangi bazyliki pod wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Świątynia budowana była przez dominikanów w latach 1610 – 1619. W późniejszym czasie dodatkowo wzniesiona została fasada przednia z dwoma wieżami o wysokości 47m. Mieszczą się tam dwie kaplice: Serca Jezusowego i Matki Bożej. Wewnątrz mieści się aż 11 ołtarzy z połowy osiemnastego wieku, przyozdobionych cennymi malowidłami. Ponadto, pięknie prezentuje się chór  z barokowymi organami oraz ambona.

Przęsło zachodnie mieści kruchtę, na której ścianach wiszą dwa imponujące krucyfiksy. Tam również powieszono obrazy z postaciami fundatora klasztoru, Jerzego Grodzińskiego oraz fundatorki przebudowy kościoła Róży Strutyńskiej. Jednym z najważniejszych części bazyliki jest jednak kaplica z umieszczoną tam rzeźbą Matki Boskiej Sejneńskiej, która słynie łaskami. Jest to przepiękna rzeźba trójramienna, tworząca przy otwarciu ołtarzyk z Bogiem Ojcem i Chrystusem na krzyżu, gdy zamknięta – przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Warto również obejrzeć zabytkowe baszty mieszczące się wokół klasztoru oraz podziwiać z tego punktu rozległy widok na Sejny.