Atrakcje turystyczne

Figura Św. Agaty

W Sejnach na placu naprzeciw bazyliki znajduje się kaplica poświęcona świętej Agacie. Zbudowana została w 1789 roku z inicjatywy parafian. Jest to budowla o kształcie kwadratu z zaokrąglonymi oknami i namiotowym dachem. Na samym szczycie, w 1828 roku umieszczona tam drewnianą figurę św. Agaty, która jest patronką Sejn i jak w dawnych czasach ma chronić miasto przed pożarami i nieszczęściem.

Czytaj dalej +

Dwór nad jeziorem Sejwy

Pierwsza za rzeką Marychą, zagrodzona szlabanem dróżka kieruje do dawnego dworu, znajdującego się tam już od 1559 roku. Przed 1640 rokiem na czele obu włości stał Krzysztof Radziwiłł, hetman wielki litewski; następnie jego syn Janusz,  podkomorzy, a jeszcze później  hetman wielki litewski i wojewoda wileński, który zmarł zapamiętany jako zdrajca narodu, zaprzedany szwedzkim najeźdźcom. 

Czytaj dalej +

Góra Różańcowa

Góra Różańcowa znajduje się w miejscowości Żubronajć. Zwraca uwagę z daleka swym ściętym szczytem. O nazwie wzniesienia Krąży wiele legend. Najbardziej powszechna mówi o młodym chłopcu, który pasąc tam krowy znalazł rozsypane w trawie paciorki różańca, a gdy je pociągnął słychać było bicie dzwonów.

Czytaj dalej +

Ostoja bobrów "Marycha"

Jest to miejsce rezerwatu faunistycznego. Utworzone zostało w roku 1960 w celu ochrony miejsc rozrodu bobra europejskiego. Położony jest nad rzeką Marychą około 4km na północ od Krasnopola, między wsiami Murowany Mosta a Michnowice. Jego powierzchnia wynosi 208,5 hektara. Obejmuje on rzekę i dolinę z łąkami i lasami na odcinku 3,5km. Rezerwat jest pod ścisłą ochroną jednak turyści mogą zaobserwować żeremia i zgryzy bobrowe w pobliżu mostu w Rutce Pachuckich. 

Czytaj dalej +