Atrakcje turystyczne

Pomnik Obławy Augustowskiej w Gibach

W Gibach, niedaleko kościoła znajduje się bardzo ważny dla polskiej historii symboliczny kopiec upamiętniający ofiary obławy augustowskiej. To ważne wydarzenie miało miejsce między 10 a 25 lipca 1945 roku. Wtedy to około 600 Polaków padło ofiarą obławy przeprowadzonej przez Armię Czerwoną, Wojska NKWD, funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz Milicji Obywatelskiej. Zostali oni wywiezieni w kierunku wschodniej granicy i zaginęli bez śladu. W 1987 roku w hołdzie poszkodowanym postawiono pomnik autorstwa Andrzeja Strumiły, a w 1991 roku na miejscu symbolicznej mogiły ustawiono również krzyż oraz pamiątkowe tablice z listą nazwisk.

Czytaj dalej +

Synagoga w Sejnach

Synagoga znajduje się przy ulicy Józefa Piłsudskiego 41 w Sejnach. Drewniana konstrukcja została ona zbudowana w latach 80 siedemnastego wieku dzięki zaangażowaniu przełożonego zakonu Dominikanów, ks. Bortkiewiczowi. Z kolei w 1885 roku ówczesny rabin sejneński Mojżesz Becalea Lurii zainicjował powstanie nowej murowanej synagogi, która istnieje do dziś. Nazywana jest ona Białą Synagogą ze względu na kolor wnętrza oraz elewacji. Została ona niestety dotkliwie zdewastowana podczas Drugiej Wojny Światowej, a jej remont podjęto w 1978 roku i trwał aż do 1988.

Czytaj dalej +

Park Linowy nad Gaładusią

Pan Waldemar Żukowski z Burbiszek wpadł na bardzo ciekawy pomysł, aby zagospodarować tak piękny kawałek obszaru. Mieszczący się w Gaładusi Park Linowy jest nie lada rozrywką. Znajduje się on tuż nad granicznym między Polską a Litwą jeziorem Gładuś. Odwiedzających czekają fantastyczne atrakcje alpinistyczne. Można tu pokonywać różnej wysokości przeszkody umieszczone między drzewami. Zaczynają się od jednego metra, do nawet 15 metrów, niewątpliwie wzbudza to sporą dawkę adrenaliny. 

Czytaj dalej +

Sejneńskie organy

W Bazylice Sejneńskiej podziwiać można imponujące organy wybudowane w 1907 roku przez Jonasa Garaleviciusa, litewskiego organmistrza z Kowna. W instrumencie jest 36 głosów, które dzielą się pomiędzy: manuał I - 18 głosów, manuał II - 10 głosów, pedały - 8 głosów. Traktura rejestrów jest mechaniczno-pneumatyczna. Wszystkie piszczałki wykonane zostały starannie i są oryginalne. Na bocznym chórze w nawie północnej znajdują się także małe organy, których konstrukcja wskazuje na to, że są dziełem litewskiego organmistrza. 

Czytaj dalej +