Atrakcje turystyczne

Bazylika Sejneńska

Bazylika w Sejnach

Przęsło zachodnie mieści kruchtę, na której ścianach wiszą dwa imponujące krucyfiksy. Tam również powieszono obrazy z postaciami fundatora klasztoru, Jerzego Grodzińskiego oraz fundatorki przebudowy kościoła Róży Strutyńskiej. Jednym z najważniejszych części bazyliki jest jednak kaplica z umieszczoną tam rzeźbą Matki Boskiej Sejneńskiej, która słynie łaskami. Jest to przepiękna rzeźba trójramienna, tworząca przy otwarciu ołtarzyk z Bogiem Ojcem i Chrystusem na krzyżu, gdy zamknięta – przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Czytaj dalej +
Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

W urokliwej wsi Krasnogruda znajduje się słynny dwór z końca siedemnastego wieku. Jego pierwszym właścicielem była rodzina Kunatów , z której wywodziła się matka Czesława Miłosza. Głównymi spadkobierczyniami dóbr krasnogrudzkich były ciotki Miłosza – Gabriela Lipska i Janina Niementowska. Czesław Miłosz bardzo często tam przebywał szukając inspiracji do swoich dzieł.

Czytaj dalej +

Skansen wsi w Puńsku

W 1986 roku zbudowany został Skansen w Puńsku, który obecnie stanowi podstawową atrakcję tego miasta. Znajduje się on zaledwie 0,5km od centrum, zaraz przed wjazdem do miejscowości. Pomysł stworzenia w Puńsku muzeum na wolnym powietrzu narodziła się w 1986 roku.
Skansen pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i  jest okazałą zagrodą składającą się z poszczególnych drewnianych budynków: chałupa, spichlerz, budynek inwentarski, stodoła, jest również studnia z żurawiem.

Czytaj dalej +
Skansen Dawna Wieś w Zelwie

Dawna wieś skansen w Zelwie

Wieś Zelwa zachowała fascynujący zespół dawnych wiejskich chat. Obecnie zostało to zaadoptowane na małe muzeum etnograficzne ze skansenem. Idea założenia skansenu powstała dzięki inicjatywie jednego z mieszkańców miejscowości.

Czytaj dalej +