Ciekawe miejsca

Dwór nad jeziorem Sejwy

Pierwsza za rzeką Marychą, zagrodzona szlabanem dróżka kieruje do dawnego dworu, znajdującego się tam już od 1559 roku. Przed 1640 rokiem na czele obu włości stał Krzysztof Radziwiłł, hetman wielki litewski; następnie jego syn Janusz,  podkomorzy, a jeszcze później  hetman wielki litewski i wojewoda wileński, który zmarł zapamiętany jako zdrajca narodu, zaprzedany szwedzkim najeźdźcom. 

Czytaj dalej +

Dworczysko

Dworczysko to wieś nad Czarną Hańczą, leżąca przy żółtym szlaku pieszym między Okółkiem a Rygolą. Otoczona jest zwartym kompleksem Puszczy Augustowskiej. Niedaleko znajduje się Powstańcza Górka, miejsce obozowiska powstańców z 1863 roku.

Czytaj dalej +

Figura Św. Agaty

W Sejnach na placu naprzeciw bazyliki znajduje się kaplica poświęcona świętej Agacie. Zbudowana została w 1789 roku z inicjatywy parafian. Jest to budowla o kształcie kwadratu z zaokrąglonymi oknami i namiotowym dachem. Na samym szczycie, w 1828 roku umieszczona tam drewnianą figurę św. Agaty, która jest patronką Sejn i jak w dawnych czasach ma chronić miasto przed pożarami i nieszczęściem.

Czytaj dalej +
Kościół  św. Anny w Gibach

Giby

Giby to piękna, niewielka gmina wiejska położona w północno-wschodniej części województwa podlaskiego. Jej powierzchnia wynosi 323,57 hektarów, należy do niej 27 sołectw, a liczba ludności to 2,952. Gmina od północy graniczy z gminą Sejny, od wschodu z Republiką Białorusi, od południa z gminą Płaska, a od zachodu z gminami Krasnopol i Nowinka.

Czytaj dalej +