Ciekawe miejsca

Czarna Hańcza

Czarna Hańcza jest jedną z najważniejszych rzek Suwalszczyzny oraz największą rzeką Wigierskiego Parku Narodowego. Płynie przez Polskę i Białoruś oraz stanowi lewy dopływ Niemna. Powierzchnia dorzecza Czarnej Hańczy obejmuje 1916 km2, a jej długość to 142 km, z czego 108 km przebiega na terenie Polski. Jej źródła zlokalizowane są w pobliżu jeziora Jegliniszki, a ujście do Niemna leży już na terenie Białorusi.

Czytaj dalej +
Skansen Dawna Wieś w Zelwie

Dawna wieś skansen w Zelwie

Wieś Zelwa zachowała fascynujący zespół dawnych wiejskich chat. Obecnie zostało to zaadoptowane na małe muzeum etnograficzne ze skansenem. Idea założenia skansenu powstała dzięki inicjatywie jednego z mieszkańców miejscowości.

Czytaj dalej +

Dawny Pałac biskupi w Sejnach

Pałac Biskupi to jeden z najbardziej okazałych budynków w Sejnach. Powstał w XIX wieku i był siedzibą biskupów diecezji augustowskiej. Został barzo zniszczony podczas II wojny światowej, jednak udało się odtworzyć elegancką architekturę i bogate wnętrze. Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Ziemi Sejneńskiej. 

Czytaj dalej +
Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

W urokliwej wsi Krasnogruda znajduje się słynny dwór z końca siedemnastego wieku. Jego pierwszym właścicielem była rodzina Kunatów , z której wywodziła się matka Czesława Miłosza. Głównymi spadkobierczyniami dóbr krasnogrudzkich były ciotki Miłosza – Gabriela Lipska i Janina Niementowska. Czesław Miłosz bardzo często tam przebywał szukając inspiracji do swoich dzieł.

Czytaj dalej +